מגזין פיננסי

Posted at 23 באוקטובר 2013 | Categories : מגזין פיננסי | 0 Comment

אין ידיד נאמן כמו כסף מזומן נאמר כבר מזמן, ובתחום העסקים הדבר נכון שבעתיים. אין עסק שלא זקוק לכסף נזיל בכל שניה בה המקום מתפקד. בעלי עסקים מוצאים עצמם יום יום במלחמה עם מתחרים, תחרות על כל לקוח, וההוצאות רבות מאוד. לכן אי אפשר למצוא כיום עסק, חברה וכל גוף דומה, שלא מחזיקים הלוואה זו או אחרת אותה היא מחזירה בתשלומים לגורם ממנה לוותה. חלופה אחרת להלוואה, אשר הופכת פופולארית עם הזמן, נקראת עסקת פקטורינג.

במה מדובר והאם זה משתלם

למעשה מדובר על הליך די פשוט. חברות וספקים משתמשים בשיטת חיוב ללקוחות של שוטף פלוס 30, 60, 90 וכן הלאה. בצורה זו קיימים מספר כזה או אחר של גורמים אשר חייבים כספים לעסק, וכל אחד אמור לשלם במועד מסוים. אמנם בספרי החברה, כל עוד לא מדובר על חובות מסופקים, יחשב החוב כהכנסה עתידית של העסק, אך בפועל בעל החברה לא יכול להשתמש בכסף על חשבון הכנסה פוטנציאלית. המשמעות היא פגיעה בנזילות העסק ודחיית תוכניות לזמן עתידי.

1805 (9) (Custom)

אל הוואקום הזה נכנסת חברת פקטורינג. היא מגיעה אל בעל העסק ומציעה לו להעביר אליה חלק מן החובות של הלקוחות, ולמעשה להוון את החובות. היא תשלם במזומן לבעל העסק, והוא בתמורה ישלם עמלת פקטורינג וריבית. מה שמתרחש הלכה למעשה הוא הפיכת עסקת אשראי למזומן, כאשר העמלה משולמת על השירות, והריבית על הסיכון שנוטלת חברת הפקטורינג.

כיצד מגולם הסיכון? חוב של לקוח לעסק עובר מעתה להיות חובה הבלעדי של חברת הפקטורינג, כך שאם לקוח הופך להיות חדל פירעון, בעל העסק לא מפסיד מזה דבר אלא חברת הפקטורינג. בצורה זו יכול להעביר באופן עקרוני בעל העסק את כל תשלומי האשראי העתידיים שהעניק ללקוחות, אל חברת הפקטורינג, ולבטל למעשה את כל מערך הגבייה שלו, שכן אין לו צורך בו יותר.

סיכום יתרונותיו של בעל העסק בביצוע עסקה שכזו

ארבעת היתרונות הבולטים שעולים מן הנדון עבור עסקים הינם: 1. נטרול גורם הסיכון באי תשלום חובות, שכן גם אם יתממשו, כבר לא יהיו מול העסק אלא מול חברת הפקטורינג שתספוג זאת. 2. ביטול מערך הגבייה כפי שצויין, במידה ויחליט להעביר את כל חובות לקוחותיו לחברת הפקטורינג. 3. היתרון הבולט שהוא מהות כל העסקה, והיא הכסף המזומן שמרוויח בעל העסק שהופך אותו לבעל נזילות גבוהה. 4. שיפור נראות הדוח הכספי, שכן סעיף החייבים מצטמצם וההון העצמי גדל בהתאם.

אז האם עסקת פקטורינג משתלמת לכולם

זו שאלה שכל בעל עסק צריך לשאול עצמו ולבצע את החישוב. זו שאלה של עלות אל מול תועלת. החלופה היא כמובן לקיחת הלוואה מהבנק, דבר שלא מעניק את היתרונות שעסקת פקטורינג מעניקה. מצד שני גובה תשלום העמלה והריבית עשויים להיות גבוהים יותר מריבית ההלוואה הבנקאית. רצוי מאוד שכל בעל עסק ייוועץ במומחה פיננסי אשר בקיא בתחומים הללו ויכול לבצע את החישוב הרלוונטי ולהגיע למסקנה האם עסקת פקטורינג משתלם לעסק או לאו.