מגזין פיננסי

Posted at 17 בנובמבר 2013 | Categories : מגזין פיננסי | 0 Comment

תגהץ בכרטיס האשראי כמה שרק בא לך, ותחליט כמה אתה רוצה לשלם בכל חודש, כל שאר החוב יתגלגל לזמן עתידי. נשמע מעולה. אפשר לנסוע סופסוף לאיטליה כפי שרצינו, לקנות טלוויזיה חדשה לסלון ולהתפנק בתקציב מותרות בסופרמרקט. המשכורת נמוכה ולא תכסה את ההוצאות? שום בעיה, כרטיס האשראי עומד לרשותנו, פשוט מעבירים אותו איפה שרק רוצים, ובוחרים כמה לשלם החודש, כל השאר יעבור לחודשים הבאים. נשמע מצוין לא? תחשבו שוב, כי זה ממש לא ורוד.

אז מה זה בעצם אומר

כרטיס אשראי מתגלגל, אשר אצל אחותנו הגדולה ארצות הברית הוא עניין שבשגרה, חדר לארצנו הקטנטונת רק בשנים האחרונות. משמעותו באופן פשטני הינו שבאפשרות המחזיק בו לרכוש מה שירצה בחודש נתון, ויחליט כמה מתוך הסכום לחיוב הוא מעוניין לשלם בחודש הספציפי. כל שאר החיוב מתגלגל לחודשים אחרים, ומכאן נובע שמו של הכרטיס. תמורת ההפרש שהתגלגל לעתיד הלקוח משלם כמובן ריבית, ולא סתם ריבית אלא אחוז שיכול להיות גבוה מאוד וחסר פרופורציה.

credit card flying with you

נאמר שהחודש גיהצתם 6000 ₪, ובחרתם לשלם רק 1500. מה יעלה בגורלם של 4500 השקלים הנותרים? הם עוברים לחיוב במועד אחר ולא ידוע, ועליהם אתם משלמים ריבית. חודש הבא גיהצתם 5500 ₪ ובחרתם לשלם רק 2000, תוסיפו לסכום המצטבר שמתגלגל לחודשים הבאים עוד 3500 ₪ והנה בחודשיים יש לכם כבר סכום של 8000 ₪ דחויים עליהם אתם משלמים ריבית גבוהה. מה זה גבוהה? במקרים מסוימים עשויה לטפס עד לגובה של קרוב ל 20% ריבית שנתית.

לא כל הנוצץ זהב הוא

כיוון ששיעור הריבית שאתם משלמים נגזר ישירות מסכום החוב המתגלגל, שכאמור מצטבר ותופח ככל שהחודשים עוברים להם, חברת האשראי בחדווה ובנועם תעניק לכם מסגרות אשראי גדולות יותר, כפונקציה ישרה של גדילת רווחיהן. בהתחלה הכל נראה טוב ויפה, אפשר לקנות מה שרוצים ולבחור כמה לשלם. אך מכאן הדרך מאוד קצרה לחובות שהולכים וגדלים, ויום בהיר אחד אתם עלולים למצוא עצמכם עם חוב של עשרות אלפי שקלים, עליהם אתם משלמים סכום ריבית עצום.

ההמלצה היא פשוט לא להשתמש בכרטיס כזה, שמביא ב 99% מהמקרים הרבה יותר נזק מתועלת. אם כבר יש לכם אחד כזה, ואתם לא מצליחים להתנהל עימו בצורה חכמה, פשוט הפסיקו להשתמש בו לאלתר. חסלו את החוב שהצטבר בו ופנו לשיטה הרבה יותר חכמה של ניהול שקול וחכם. בנו לעצמכם תקציב קבוע שלא משתנה מחודש לחודש, אל תחרגו ממנו, וכך תוכלו גם לחיות כמו שצריך ללא חששות ואי ודאות, וגם תצליחו לחסוך ובעתיד להנות מהחסכונות.