מגזין פיננסי

Posted at 23 בנובמבר 2013 | Categories : מגזין פיננסי | 0 Comment

אתם חייבים סכום כסף כלשהו באופן מיידי. הבנקים מסרבים לתת לכם את ההלוואה המבוקשת, ואפילו בחברות פרטיות נדחית בקשתכם. פתאום אתם שומעים על האפשרות של הלוואות בשוק האפור. גורמים לא בנקאיים אשר מעניקים הלוואות ללא ערבים ובאופן מיידי. נשמע כמו חלום שמתגשם, אפשר לקבל את כל הסכום, לעקוף את הבנקים והחברות שלא אישרו לכם הלוואה, סך הכל להציג משכורות, ופשוט לחגוג עם הכסף כמה שרוצים. מפתה נכון? אז זהו, שממש לא.

משמעות השם והשלכותיו

השוק האפור נקרא כך כיוון שהוא ממוקם איפשהו בין התחום הלבן, החוקי בו פועלים המוסדות הפיננסיים המוכרים והלגיטימיים שכולנו מכירים, לבין התחום השחור, הלא חוקי, זה שעוסק בפשיעה ודרכים לא קונבנציונאליות לפתירת בעיות. השוק האפור מכיל גורמים רבים מהם ניתן ללוות מזומנים, כאשר חלקם פועלים פלוס מינוס במסגרת החוק, וחלקם פועלים כרצונם. לכן לא ניתן לסווג במדויק את השוק הזה ולהכליל עליו, רק צריך לדעת שאסור להסתבך איתו בשום מצב.

מה ההבדל בין הלוואות בשוק האפור לאחרות

הלוואות מסודרות שניתנות מהבנקים ומהחברות המוכרות, אמנם כרוכות בערבויות ובטחונות והרבה בירוקרטיה ופורמליזציה, אך בסופו של דבר השקט הנפשי שמלווה אל הכסף שמקבלים שווה הרבה. מדובר הן על דרכי הפתרון הלגיטימיים והחוקיים במצב של אי יכולת להחזיר את החוב, והן ברמת הריביות. אפשר להתלונן עד מחר על הריבית שגובים הבנקים על הלוואות, אך מה תגידו כשתשמעו שהשוק האפור מלווה בריבית שעשויה להיות פי עשרות אחוזים ביחס לבנקים.

crisis

הרפתקה מסוכנת שלא יוצאים ממנה בריאים

כך יוצא מצב שאמנם מקבלים במהרה וללא ערבים ושאלות מיותרות את הכסף שרוצים, אך תנאי ההחזר דרקוניים ולעיתים מפלצתיים. אנשים שחייבים כסף במיידי יקבלו אותו ללא הוכחת חוזק כלכלי ויכולת החזר. מרוב שהם באופוריה על כך, הם לא שמים לב כיצד הגוף המלווה בשוק האפור מערפל את כל נושא הריבית ומנסה לבלבל את הלווה, שבסופו של דבר כמובן שלא מצליח לעמוד בהחזרי הריבית המנופחים עד מעבר לכל פרופורציה, וכאן החיים עלולים לסטות לחלוטין ממסלולם.

כאמור אי אפשר להכליל על כל הגורמים שמלווים בשוק האפור, וניתן לומר בוודאות כי חלקם אכן פועלים במסגרת החוק והכלים המשפטיים הקיימים לרשותם. אך החלק השני של הלווים עלול לנהוג כלפי חדלי פירעון בצורה שממש לא מזכירה את אופני הטיפול של הבנקים והמוסדות המוכרים. ונשאיר לכם את המקום לדמיון. ההמלצה היא פשוט להדיר רגליכם מהתחום האפור, לעשות כל שביכולתכם להסתדר על הלוואה מהבנקים, מחברות פרטיות מוכרות, מידידים, משפחה וכיו"ב.