הלוואות ללימודים

זקוק לכסף לצורך מימון לימודים? הקריטריונים לקבלת הלוואה למטרה זו די בסיסיים, אך לפני הכל הבנקים וחברות ההלוואות ידרשו ממך להראות אישור קבלה מהמכללה או האוניברסיטה – אין "אני בטוח שאתקבל", ואין "האישור בדרך". רק ברגע שתקבל אותו תוכל לפנות אליהם, אך בחירת הגוף שיתן לך את הכסף דורשת חקירה מסוימת. הנה כמה נקודות שחשוב שתדע.

מחפש הלוואות ללימודים? זה לא מסתכם בשכ"ל

ראשית, כשאתה לוקח הלוואה קח בחשבון שהבנק או המוסד פיננסי לא יממן את כל הסכום שתצטרך עד לתואר, ותהיה צפוי לממן חלק מעלויות הלימודים. להלוואה מסוג זה יש תקרת-גג אך עם זאת, אם סכום ההלוואה לא גדול מדיי הבנק עשוי להציע לממן את כולו. בנוסף, יש בנקים שגובים עמלה, ובמקרה כזה בדוק אם הסכום קבוע או שהוא תלוי בסכום ההלוואה.

abacus count

שנית, כשאתה מחשב את הסכום שתצטרך, קח בחשבון שהוצאותיך לא יסתכמו בתשלומים למוסד הלימודים. זה מתחיל בהוצאות מחיה, ספרים ומחברות, ציוד מקצועי לפי תחום לימודיך, צילומי מסמכים וסולר לקטנוע – ויכול להגיע עד מחשב, שכר דירה או תשלום למעונות הסטודנטים. כשיש לך פחות זמן ופחות כסף לתשלום שכר לימוד, עדיף שתיקח סכום גבוה ככל האפשר כדי שתוכל ללמוד בראש שקט.

הבנק רוצה להיות בטוח שתחזיר את הכסף…

כשתגיע לשלב בקשת ההלוואה, תידרש לנושא הערבויות והבטוחות. ככל שסכום המימון שתבקש גבוה יותר, לגוף המלווה יהיו יותר דרישות לצמצום הסיכון שהוא נוטל כשהוא מעביר לך את הכסף. בסכום נמוך הוא יסתפק בבטוחות כמו תוכנית חיסכון או שעבוד של רכבך, ואם הסכום גבוה יתכן שתתבקש להביא גם ערבים.

כעת, הלוואות ללימודים צריך לפרוע מתישהו. כל זמן שאתה לומד, אתה לא צריך לדאוג לפירעון ההלוואה, אלא רק בתום הלימודים או כשתתחיל לעבוד. יש מי שיאפשר לך להתחיל בפירעון רק חצי שנה-שנה לאחר סיום הלימודים, או רק לאחר שתהיה בטוח במקום עבודתך החדש, אך בכל מקרה לא תוכל לעכב את תחילת התשלומים מעבר לגבול הסבירות.

תקופת ההחזר תלויה בגובה ההלוואה שנטלת. ככל שהסכום גדול, תוכל לפרוש את התשלומים לזמן ארוך יותר, לרוב עד 10 שנים. מומלץ לא לפרוש למקסימום, כי עוד צפויות לך הוצאות ב'אזרחות' כגון דירה ומשפחה, שגם הן יצריכו הלוואה. חוץ מזה, שלא תמצא את עצמך מנכ"ל חברה, כשאתה עדיין ממשיך לממן את הלימודים שהביאו אותך עד הלום…